Fáze projektu

Hledání řešení 
/říjen – prosinec 2018/
 

Každý rok propluje na řece Vltavě mezi Vyšším Brodem a Boršovem kolem 300 000 vodáků. Zatímco provozovatelé kempů léta zvyšují kapacity ubytovacích zařízení a provoz restaurací /a zároveň zisk/, roste spotřeba jednorázových plastů, které jsou recyklovány jen velmi omezeně nebo vůbec /odhadem se jen kelímků spotřebuje více než 7 000 000 kusů, do toho však není započítaná návštěvnost Českého Krumlova, který přijme v sezóně až 150 000 lidí denně/. Mezi dodavatele kelímků patří např. i známé pivovary, které plastové kelímky dodávají buď zdarma nebo jako součást nabídky na klíč pro kempy a restaurace. Po dlouhém hledání vhodných materiálů a posuzování tvarů /musí vyhovět hygienickým předpisům/, jejich 100 % recyklace a možnosti vrácení a funkčnosti, jsme se dohodli s firmami Otoč kelímek a Vratné kelímky, které slíbily, že jsou ochotné nabídnou vodákům vratné kelímky šetřící přírodu /700 – 1000 x použití/, pokud o ně kempy a restaurace projeví zájem. 

Změň sebe a změníš svět.
/leden – březen 2019/
 

Studentský projekt „Čistá řeka“ je neziskový, naším hlavním cílem je změnit uvažování vodáků, turistů a firem profitujících na vodní turistice. Od začátku vyjednáváme s institucemi, firmami, pivovary, kempy a provozovateli restaurací. Věříme, že nikdo z nás si nepřeje řeku plnou plastového odpadu /ať už ve vodě nebo na břehu/. Zároveň plánujeme oslovit širokou vodáckou komunitu, vodní skauty a školy, jejichž studenti vodu jezdí, aby se zavázali, že jednorázové plasty nebudou používat. Plánujeme do kampaně zapojit i kláštery a hrady /Klášter Vyšší Brod, hrad Rožmberk, hrad Český Krumlov, Klášter Zlatá Koruna, hrad Dívčí kámen/. Věříme, že se k nám připojí i skauti a mnoho lidí, pro něž Vltava není pouhou řekou, ale symbolem, proto jsme si ji ostatně zvolili. Věříme, že pokud se nám podaří změnit myšlení lidí na Vltavě, podaří se nám to i na ostatních řekách.

Monitoring a vyhodnocení projektu /2020/
 

Budeme stav na Vltavě pozorovat a pořizovat časosběrný materiál, který bude zahrnovat fotografie, videa, rozhovory s vodáky a turisty v kempech a restauracích. Budeme pravidelně zveřejňovat na blogu projektu Čistá řeka informace, v kterých kempech a restauracích se najíte a napijete bez použití jednorázových plastů. V této fázi nám můžete hodně pomoci tím, že budete vyžadovat pouze kelímky na více použití /Státní zdravotní ústav již v r. 2018 vydal stanovisko, že tomu nic nebrání/. Vytvoříme mapu Vltavy, která bude „čistou řekou" v nakládání s jednorázovými plasty. Průběžné výsledky projektu bychom rádi zveřejnili na podzim 2020 a dáme k dispozici veškeré know-how všem, kteří budou chtít „čisté řeky“ v ČR nebo kdekoli jinde na světě, kde je rozšířená vodní turistika.

© 2023 by Nature Org. Proudly created with Paulm